Siden 2017 har Arbeiderpartiet, Senterpartiet og Sosialistisk Venstreparti stått sammen med sjøfolka og krevd norsk lønn på kysten og sokkelen i sine partiprogrammer. Nå blir dette – med god støtte fra Rødt og MDG – endelig norsk lov. Det betyr at hele det norske arbeidsmarkedet nå får være en del av den «norske supermodellen» for et velorganisert arbeidsliv.
Dagen kommer likevel med en enorm skuffelse. Fremskrittspartiet som lenge har hevdet at de er sjøfolkas parti viser nok en gang at dette ikke stemmer, og at FrP-toppene på Stortinget kun er interessert i å løpe redernes ærend, stikk i strid med ønskene fra mange sjøfolk som stemmer på dem, og partiets egne lokale tillitsvalgte langs hele Norskekysten. Det er likevel ingen overraskelse at FrP endte der de gjorde. Det var Fremskrittspartiet som i sin tid var den store pådriveren bak NIS-registeret, og ville fra dag én åpne for at NIS-registeret kunne brukes på norsk sokkel. Konsekvensen av dette ville vært storstilt utflagging og tusenvis av arbeidsledige norske sjøfolk og oljearbeidere.
Heldigvis tapte de den kampen, på samme måte som de nå taper kampen for at redere skal kunne betale lav lønn til ansatte på skip som opererer langs kysten og på sokkelen. Nå har FrP-eliten på Stortinget vist at de er mer opptatt av å lydig være en forlenget arm av rederiorganisasjonene. Det har de all rett til å være, men utsagnet om at de er sjøfolkas parti faller på sin egen urimelighet.
Norske sjøfolk som jobber langs kysten og på sokkelen skal endelig få den tryggheten de fortjener. Redselen for utflagging og arbeidsledighet er historie. Nå er det endelig kompetansen som skal ligge til grunn for hvem som får jobb på sjøen, ikke hvor lavt de kan tilby sin arbeidskraft.