De hovedtillitsvalgte finner det helt uakseptabelt dersom den rød-grønne regjeringen de har kjempet for går fra standpunktene de hadde i opposisjon, og nå går inn for denne kraftige lønnsnedsettelsen for sjøfolk.
De hovedtillitsvalgte vil beholde dagens ordning, og vil reagere kraftig dersom regjeringen Stoltenberg gjennomfører Bondevik-regjeringens skatteøkningen for sjøfolk. Et forslag som sjøfolk flest så som et useriøst «takk for sist»-spark under beltestedet fra Bondevik-regjeringen, på sin vei ut av regjeringskontorene. Ingen har trodd at den rød-grønne regjeringen, satt sammen av tre partier som i vår var mot denne skattleggingen, skal opprettholde forslaget.
En nedgang i netto utbetalt månedslønn på mellom kr 600,- og 800,- er et hardt slag, spesielt for de lavest lønnede sjøfolkene – og sjøfolk er, som kjent for de fleste, fra før en lavtlønnsgruppe i Norge i dag.
Viljen blant medlemmene er stor til å kjempe mot dette forslaget, som vi mener er et overlagt ran av sjøfolk.
Landskonferansen for hovedtillitsvalgte
i Norsk Sjømannsforbund