Nyheter og aktuelt

Siste nytt

  • De kjempet for Norge – og ble stemplet som ubrukelige

    06.11.2025 Les mer

  • Ugyldig avskjed av matros på grunn av THC

    05.11.2025 Les mer

  • Du har fortsatt Norges beste innboforsikring i medlemskapet!

    04.11.2025 Les mer

  • Felles pressemelding: Dette skal partssamarbeidet for sjømatnæringen jobbe med i 2026

    29.10.2025 Les mer

  • Ny leder i Biomarint forum

    24.10.2025 Les mer

Flere nyheter

Høyesterettsdom kan også brukes på sjøen

Skipsfart

Høyesteretts avgjørelse i den såkalte verftslønn-saken er også aktuell for sjøfart. NHO fikk ikke gjennomslag for kravet om lavere lønn for innleid arbeidskraft.

Høyesterettsdommen som kom på tirsdag 5. mars er punktum for en mangeårig strid som har blitt frontet av LO ved Fellesforbundet på den ene siden og NHO ved Norsk Industri på vegne av verftsindustrien på den andre, selv om rettssaken gikk mellom NHO og staten. Det var nemlig statens nåværende tolkning av loven som NHO var uenig i.

NHO saksøkte staten etter at tariffavtalene i verftssektoren ble allmenngjort, det vi i praksis si at avtalen blir en minstestandard også for østeuropeiske arbeidere. Allmenngjøring er et kraftig middel mot sosial dumping. Norsk Industri hevdet at allmenngjøringsloven for tariffavtaler bare skulle gjelde minstelønnssatser og ikke skulle gjelde tariff-festede tillegg.

I mange tariff-avtaler, deriblant i skipsfarten, utgjør tilleggene en stor del av den utbetalte lønna. I verftsoverenskomsten betyr dette blant annet tillegg for reise, kost og losji, utenbystillegget og arbeidstid. Det vil bety at dersom en tariffavtale blir allmenngjort etter allmenngjøringsloven, blir lønnsnivået for innleid arbeidskraft, ofte fra andre land som normalt har lavere lønnsnivå enn i Norge, ikke kunne lønnes så lavt at de utkonkurrerer den faste arbeidskraften på arbeidsplassen.

Dersom NHO og Norsk Industri hadde fått viljen sin ville ikke tilleggene kommet med. Med bare minstelønn og ingen av tilleggene ville dermed innleid arbeidskraft likevel blitt så mye billigere for norske arbeidsgivere at nordmenn ikke ville vært konkurransedyktige til tross for allmenngjøring.

–Dersom vi får den forventede tilgangen til allmenngjøringsloven for skipsfart lang kysten og på sokkelen, er dommen avgjørende for hvor virkningsfull en allmenngjøring av våre overenskomster blir, sier Norsk Sjømannsforbunds forbundsleder Jacqueline Smith i en kommentar til dommen.

Siste nytt

  • De kjempet for Norge – og ble stemplet som ubrukelige

    06.11.2025 Les mer

  • Ugyldig avskjed av matros på grunn av THC

    05.11.2025 Les mer

  • Du har fortsatt Norges beste innboforsikring i medlemskapet!

    04.11.2025 Les mer

  • Felles pressemelding: Dette skal partssamarbeidet for sjømatnæringen jobbe med i 2026

    29.10.2025 Les mer

  • Ny leder i Biomarint forum

    24.10.2025 Les mer

Flere nyheter
LO Favør HELP Maritim Logg Fiskernes egen portal AOF Web2Print ITF Seafarers