Nyheter og aktuelt

Siste nytt

 • Elevmedlem: Gi oss tilbakemelding og bli med i trekning av Apple AirPods Pro 2nd

  02.02.2024 Les mer

 • «Kølafondet» - Årets søknadsfrist er 1. mars 2024

  02.02.2024 Les mer

 • Kommentar: – Fisken tilbake til kysten og folket?

  26.01.2024 Les mer

 • Pressemelding: – Historieløs omfordeling - uakseptabelt at våre medlemmer skal ta regningen!

  23.01.2024 Les mer

 • Mellomoppgjøret Nordisk NIS 2024 i havn

  08.01.2024 Les mer

Flere nyheter
230601 Sande Bengtsson Angell
F.v.: Adm. dir. og sjøkaptein Hans Sande, NSOF, adm. dir. Hege-Merethe Bengtsson, Dnmf og forbundsleder Kurt Inge Angell, NSF. Foto: Jógvan H. Gardar, Dnmf

Sjømannsfradraget blir mer moderne og rettferdig

Skipsfart

Endelig gjennomslag for sjømannsorganisasjonenes krav! Regjeringen har i dag varslet en endring i kriteriene for å få sjømannsfradrag, i tråd med det sjømannsorganisasjonene har foreslått. Endringen gjør turnusordning vil kunne gi rett til sjømannsfradrag der «distansekravet» på 30 nautiske mil ikke er relevant.

- Regjeringen støtter vår vurdering av at arbeid i 24/7-turnuser også må kunne kvalifisere for sjømannsfradrag. Dette er en etterlengtet modernisering og en endring som gir trygghet og forutsigbarhet for både sjøfolk og redere i den NOR-registrerte kystflåten. Det beste av alt er at kystflåten ikke blir utelatt fra refusjonsordningen, noe som ville vært en alvorlig belastning for næringen, uttaler Norsk Sjøoffisersforbund, Norsk Sjømannsforbund og Det norske maskinistforbund.

En NOR-registrert kystflåte med norske sjøfolk og redere er ikke bare viktig for den maritime klyngen i Norge, men også en viktig del av vår samfunnsberedskap. Peggy Hessen Følsvik i LO og regjeringen skal ha honnør for å ha bidratt til å få en løsning på denne kompliserte saken, som vi har jobbet med siden 2020. Nå ser vi frem til at det skapes ro rundt sjømannsfradraget og refusjonsordningen for kystflåten så vi kan jobbe videre for å få styrke innholdet i begge ordningene.

Relaterte lenker

Siste nytt

 • Elevmedlem: Gi oss tilbakemelding og bli med i trekning av Apple AirPods Pro 2nd

  02.02.2024 Les mer

 • «Kølafondet» - Årets søknadsfrist er 1. mars 2024

  02.02.2024 Les mer

 • Kommentar: – Fisken tilbake til kysten og folket?

  26.01.2024 Les mer

 • Pressemelding: – Historieløs omfordeling - uakseptabelt at våre medlemmer skal ta regningen!

  23.01.2024 Les mer

 • Mellomoppgjøret Nordisk NIS 2024 i havn

  08.01.2024 Les mer

Flere nyheter
LO Favør HELP Maritim Logg Fiskernes egen portal AOF Web2Print ITF Seafarers